Mahmutlarda yaşamlarını sürdüren Hollanda, Macar, Alman, İrlanda, İngiliz, Rusya ve Fas vatandaşları Mahmutlarda Türkçe öğreniyorlar. Dünyanın her ülkesinden insanların ikinci vatanı olarak seçtikleri Mahmutlarda güzel örnekler görmek mümkün. Mahmutlar kültür ve Sanat merkezi sorumlusu Mesut Güneş’in önderliğinde bir gurup yerleşik yabancı Türkçe öğrenmek için çaba sarf ediyorlar haftanın belirli günleri bir araya gelen yerleşik yabancılar arasında iyi derece Türkçe öğrenenler göze çarpıyor. Türkiye’nin gönüllü kültür elçisi olmak istiyoruz diyen yerleşik yabancılar artık ömrümüzün bundan sonraki zamanını geçirmek için Türkiye ve dolaysıyla Mahmutları seçtik bizler gibi konuşup buranın halkı ile birlikte diyaloga girmek istiyoruz artık bizde Mahmutlarlı olduk buranın sorunlarını ve güzelliklerini paylaşmak istiyoruz. Buradaki yaşamı birlikte soluyan Mahmutların festivalinde, özel günlerinde bizlerde bulunmak ve dahil olmak istiyoruz. Kültürünü öğrenmek gönüllü kültür elçisi olmak istiyoruz. Belediye bu imkânları bizlere vermelidir diye konuştular.
GÜNEŞ: HERKESİ BEKLİYORUZ
Mahmutlar kültür merkezi Sorumlusu Mesut Güneş Mahmutlar News ve Mahmutlar post gazetelerine yapmış olduğu açıklamada“ Mahmutlar buradaki yaşamlarını sürdüren binlerce Avrupalı ile Avrupa’ya gitmiştir. Artık Mahmutlar halkı ile burada yaşayan Avrupalılar etle tırnak gibi olmuşlar Türkçe öğrenmek isteyen Avrupalılar her geçen gün Sayısı daha da artıyor bunlara güzel gelişmeler bölgemizde yaşamlarını sürdüren tüm Avrupalı Türkçe öğrenmeye davet ediyorum tüm yerlilerle yaşayan yabancıları bekliyoruz dedi.
HER ÜLKEDEN TÜRKÇE ÖĞRENENLER VAR
Mahmutlarda Türkçe öğrenen yerleşik yabancılar her ülkeden gönüllü Türkçe öğrenmek için kurslara geliyorlar. Marina Tomei (Hollanda),Yulin Leshkova (Rusya), Mathias-Johanna Schols (Hollanda), Jane Bethell (İngiliz), Noleen-Gerry (İrlanda), Mairanne-Gerhard Backhous (Alman) Emine Sözen (Macar) ,Halime Teraji  (Fas), Mahmutlarda Türkçe öğrenen kişiler olarak biliniyor.
Spot. Mahmutlarda her ülkeden Türkçe öğrenen yabancı uyruklu vatandaşlar var. Yerleşik yabancılar “gönüllü kültür elçisi olmak istiyoruz” diyorlar.