filizİşte geldik gidiyoruz. Hepimiz dünya telaşının içinde bir koşturmadır hareket ediyoruz. Kimi iş diyor, kimi sağlık, kimi ise adını geçim derdi koymuş.
Hiç düşündük mü, biz bu dünyaya niçin geldik?
Hiç sorduk mu,  hayat amacımız ne?
Yoksa tıpkı atalarımızın yaptığı gibi geçinip gidiyor muyuz?
İnsanlara bakıyorum en büyük dertleri,; sevmek, sevilmek, takdir görmek, ilgi çekmek diğer taraftan aşk, para, başarı, kariyer.
Oysa “haz”  alacağız diye bu peşinde koşturduğumuz şeylerin içinde üretme olmadan hiçbir kıymeti yoktur. Eğer bu dünyada ürete biliyorsan gerçek hazzın tadını alabilirsin. Diğer türlüsü anlık hazdan öteye geçemez.
Diğer taraftan çok insan “neyi seviyor”, “hangi işten mutlu” olur bunların cevabını bilmiyor. Bilmediği için de gücü neye yetiyorsa o işi yapmaya çalışıyor. Sonuç ise bir o kadar mutsuzluk. Çünkü işi sevdiğinden değil mecburiyetten yapıyor.
İnsan hayatta sevdiği işi yaparak mutlu olabilir, haz alabilir. Sevdiğimiz işi yapmak istiyorsak ta yaşam amacımızı bulmalıyız.
Peki yaşam amacımızı nasıl buluruz, buna değinelim;
Şimdi kendimize şu soruları sorarak ve sorduğumuz soruya gözlerimizi kapatıp böyle kalpten gönülden cevap vermekle başlayalım?
Soru 1: Çocukluğumda en sevdiğim oyunun adı nedir?
Bu sorunun cevabı gerçek anlamda senin en derininde yatan hayat amacından biri olabilir.
Soru 2: Günlük hayatta en çok neler yapmaktan hoşlanıyorum?
Soru 3: Geçim derdim olmasa en çok hangi işi yapmak isterim?
Soru 4: Bence en iyi olduğum konu nedir?
Soru 5:  Çevremde beninle ilgili en çok konuşulan geri bildirim nedir?
Soru 6: Ne tür kitap okumaktan hoşlanırım?
Soru 7: Yapmadığım ya da yapamadığım şeyler için pişmanlık duyduğum şeyler nelerdir?
Soru 8: Hangi konularda kolaylıkla çözüm üretebiliyorum?
Bu soruların cevabını kendimize samimice cevaplayalım. Ve kendimize şu soruyu soralım; “Ben ne istiyorum”, “ben ne seviyorum”,” keşke dememek için şimdiden ne yapmalıyım, nasıl adım atmalıyım?”
Her şeyi bir anda yapmak zorunda değiliz. Yavaş yavaş, adım adım. Unutmayalım ki, yüz basamaklı bir merdiveni bir anda çıkamayız. Bazen bir basamak, bazen iki basamak çıkarak, kendimiz için bir iyilik yapalım ve yaşam amacınızı bulalım.
İyinin iyisi değil, yapabileceğinin en iyisi olmak dileği ile..