16832413_10211033018394960_6414340456795401618_nBelli ki artık Avrupa’lılar bizden uzaklaşacak. Eskiden Mahmutlar’da İngilizlere, Almanlara, Norveçlillere ve diğer Avrupa ülke vatandaşlarına Türkçe kursu verilirken, şimdi Iraklılara, Afganistanlılara ve Suriyelilere Türkçe Kursu vermeye başladık.
Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mahmutlar’da Iraklı, Afanistanlı ve Suriyeli vatandaşlara yönelik Türkçe öğrenme kursu açtı.
Mahmutlar 50.Yıl Ahmet Keşoğlu İlkokulunda geçtiğimiz hafta açılışı yapılan kursun ilk dersine Milli Eğitim Alanya İlçe Müdürü Hüseyin Er’de katıldı. Mahmutlar’da yerleşik yaşamaya başlayan Irak, Afganistan ve Suriyeli kursiyerlerin büyük bir bölümü kadınlardan oluşuyor. Mahmutlar Post Gazetesi olarak okuyucularımıza soruyoruz biz nereye gidiyoruz veya biz nereye yönlendiriliyoruz.
MAHMUTLAR’IN İMAJINA DARBE Mİ?
Ağırlıklı olarak Rus, Danimarkalı ve Almanların yerleşik olarak yaşadığı Mahmutlar’da son dönemde Irak, Afganistan, Suriye ve Somalililerin de yoğunlaştığı bir bölge haline dönüşmeye başlaması Mahmutlar’ın yerleşik yabancı profilinin Avrupalı’dan daha farklı yönlere kayması vatandaşlar tarafından kaygı ile izlenmeye başlandı. Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Açılan kurslar çerçevesinde şu an 3 sınıf oluşturulduğu ve toplam 78 kişinin Türkçe kurslarına katıldığı bildirildi. Türkçe öğrenme talebinin artarak devam ettiği, 4. sınıf için de şu an 15 başvuru olduğu ifade edildi. Kurslar ise haftada 10 saat olarak gerçekleşiyor.
ER “5 BÖLGEDE KURS VERİYORUZ”
Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Farklı ülkelerden insanlara da veriyoruz. Çok fazla kursumuz var, sadece tanıtımı noktasında eksik kalıyoruz. Burada yaşayan tüm yabancılara ayrım göstermeksizin kurs veriyoruz. Türkiye’de yabancılara bu kadar çok Türkçe dersi veren başka ilçe yoktur, bu örnek olması gereken bir çalışma. Alanya çevresinde ayrıca 5 bölgede Suriyeli çocuklara özel dersler veriyoruz. Bakanlığın da bunun için özel olarak aldığı öğretmenler var. Şu an için, Avsallar, Mahmutlar, Demirtaş, Tosmur ve Alanya merkezde bu kurslar yürütülüyor” dedi.