Karayolları’nın Mahmutlar sahil yolunda başlattığı tel örgü-normal çit çalışmalarına vatandaşlardan tepki geldi.
Karayolları’na bağlı ekiplerin geçtiğimiz Cuma günü Mahmutlar Beldesi sahil yolu üzerinde başlattığı tel örgü-normal çit çalışmasına sahil yolunda yaşayan vatandaşlardan yoğun tepki geldi. Karayolları Alanya Şube Müdürü Süleyman Ateş’e ulaşamayan vatandaşlar ile Karayolları görevlileri arasında tartışma yaşandı.
BÖLGE SORUMLUSU GELMİYOR
Mahmutlar Çağdaş Sitesi’nde oturan bazı vatandaşlar, sahilde çalışan karayolları personellerinin başındaki sorumlu kişinin vatandaşlarla polemik yaşamamak için ayrı bir yerde durduğunu söylediler.
ÇALIŞMALARDAN BELEDİYENİN HABERİ YOK
Mahmutlar sahil yolunda evi olan vatandaşların çoğu yapılan çalışmalara isyan ettiler. Edinilen göre 40 kilometre boyunca yapılacak olan tel örgü-normal çit çalışmalarının ardından sadece sahilde bulunan duraklar arasında sahil yolundan geçiş sağlanacak. Sahil yolu üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili belediyenin bile bilgisinin bulunmadığını iddia eden vatandaşlar, “Bu yoldan daha önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geçeceği zaman bozuk olan sahilde sadece taşlar düzeltilmişti. Şu anda bu yola yapılan hizmet değil, eziyettir” dediler.
TEL YERİNE IŞIK KONSUN
Sahil yolunda yapılan çalışmalara tepki gösteren vatandaşların bir kısmı Karayolları personeli ile tartıştı. Karayolları görevlisi, “Biz çalışmaları sadece burada yapmıyoruz. Türkiye’nin her yerinde aynı çalışma sürdürülüyor” dedi. Vatandaşlar ise görevlinin bu yorumunun tatmin edici olmadığını belirterek, “Bu can güvenliği için yapılan bir çalışma değildir. Can güvenliği düşünülüyorsa ilk olarak araçların durduğu ve vatandaşların yürüdüğü yerlerin güvenlik önlemi alınsın. Hem de bu tel çekme işi yerine belli aralıklarla trafik lambaları ve sürücülerin hız azalmaları için ikaz levhaları konsun” dediler.
KARAYOLLARI’NDAN 80 BİN TL TALEP
Daha önce de sahilde yapılan çalışmalarla ilgili Alanya Karayolları ile görüştüğünü belirten bir vatandaş, “Sahilde çalışmalar yapıldığı sırada bir altgeçit talebim olmuştu. Alanya Karayolları ilk başta buna izin vermeyeceklerini söylediler. Ardından da 80 bin TL karşılığında buna müsaade edebileceklerini telefon görüşmemde bana söylediler. Bu ücret haricinde yapılabilecek diğer tüm masrafları da bizim karşılamamız gerektiği de telefon görüşmemizde söyledikleri arasındadır. Bu çalışmalara dilekçe yazarak karşı çıkacağız” dedi.
ŞİMDİ NE OLUR?
Yaklaşan turizm sezonu öncesinde 5 nisan 2011’de ihalesi yapılan sahil projesinin yeni haline göre 11 adet altgeçit iptal edildi. Bu durumda turizm sezonu içerisinde sahil ile ilişiği kesilmiş durumda olan turistler Alanya’yı tercih edecek. Sezondan umudu olan esnaflara köprülerin tamamlanmaması, sahilde 11 altgeçidin iptal edilmesi yetmiyormuş gibi birde sahil yolunu çeviren çalışmaların yapılması vatandaşlarca, “Turizme balta” olarak değerlendirildi.
Haber: Gökhan Yıldız