Yeni Alanya Gazetesi’nin 25 Nisan 2018 tarihinde manşetten verdikleri bir haber yayımlandı;
Bu haber “Türkler’de bulunan Adenya Oteli’nin yıllardır kumsalı ve denizi doldurdukları yetmiyormuş gibi şimdide bitişiğindeki SİT alanına inşaat yapmaya başladılar” şeklindeydi.
Bu haber, Mahmutlar Post Gazetesi’nin 1 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanan “Mahmutlar’da sahillerin durumu” hakkında yazdığım makalemi anımsattı.
Söz konusu makalemde Mahmutlar sahilinin Alanya Belediyesince belirli zaman aralıklarıyla denetlenmediğini açıklamıştım.
Aradan yaklaşık 2 sene geçmesine rağmen oluşan sorunlar giderek artmaktadır.
Yaz sezonunun başlaması ve konunun önemi nedeniyle Mahmutlar sahilinin hoyratça kullanılması konusunu tekrar ele alırsak, sahillerin Kıyı Kanununa aykırı bir şekilde kullanıldığını görürüz.
Şöyle ki;
Kıyı Kanununa göre kıyılar herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralara da hiçbir yapı yapılamaz. Duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.
Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz, kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez.
Kıyılara moloz, toprak, cüruf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve atıklar dökülemez. (Kıyı Kanunu madde 6)
Kıyılarda ayrıca uygulama imar planı yapılmadan sabit olmayan duş, gölgelik, soyunma kabini, aralarında en az 150 metre mesafe olmak kaydı ile 6 metrekare’yi geçmeyen büfe ve kirletici etkisi olmayan fosseptik yapımı gerektirmeyen seyyar tuvalet ve ahşap is-keleler yapılabilir. (Kıyı Kanununun uygulamasına dair yönetmelik madde 13-C bendi)
Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir. (Kıyı Kanunu Madde 5)
Kıyı kanunu ve yönetmeliğin ilgili maddelerini açıkladıktan sonra Mahmutlar sahiline şöyle bir göz atarsak;
-Bazı büfeler ve oteller bırakın 50 metrelik mesafeyi neredeyse kıyı kenar çizgisine gelecek kadar o bölgeyi işgal ettikleri
-Bazı büfeler sahil kumlarını yükselterek oralara da şezlonglar yerleştirerek sanki kendi mülkleri gibi 50 metrelik mesafeyi de hiç dikkate almadan kullandıkları
-Bazı oteller ve siteler halka açık bulundurmak kaydıyla aldıkları kıyılardaki iskele izinlerini (alıp almadıklarını da bilmiyoruz) sırf kendi müşterileri için kullandıkları
-Bazı büfeler ve oteller kumsalda ancak 6 metrekarelik bir kullanım alanına sahip oldukları yerde belki de100 metrekarelik yeri işgal ettikleri
-Bazı otel yada oteller daha önce vatandaşların kumsala inmek için yaptırılan iniş merdivenlerini kırdırdıkları görülmektedir.
Kıyılarda oluşan bu ve bunlara benzer sorunların çözümü Alanya Belediyesi’nin buraları denetlemesine bağlıdır.
Bunların yanında özellikle kumsalın buralardan faydalanan kişilerce temizliğine hiç dikkat etmeden kullandıkları görülmektedir.
Kıyılardan faydalanma bir yönde oluşan kültüre bağlıdır.
Demem o ki;
Yıllardır hoyrat bir şekilde kullanılan bir zamanların Akdeniz’in incisi olan Mahmutlar sahilini kurtarmak için gerekli önlemlerin özellikle Alanya Belediyesince biran önce alınması artık zorunluluk haline gelmiştir.

CEVAP VER

lütfen yorumunuzu yazınız
lütfen adınızı yazınız