Cemal-ŞencanBüyükşehir Belediyesi kuruluşu ASAT 50 TL üzeri borcu olan su abonelerinin sularını kesmeye başladı. Tüketici Hakları Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan, “Ücretinden dolayı suyu kesmek İnsan Hakları ve Tüketici hukukuna aykırıdır. Orman kanunu uygulanamaz” dedi.
ASAT işletmesi 50TLüzeri su faturalarını ödemeyen abonelerin sularını kesiyor ihbarı ile Mahmutlar Post Gazetesi sosyal medya üzerinden vatandaşları uyardı. Uyarıdan sonra birçok vatandaş tepkisini dile getirirken, Tüketici Hakları Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan ise açıklamalarda bulundu.
“SU İNSAN HAKKI DEMEKTİR”
Şencan, “İnsan yaşamının bir numaralı gereksimi sudur. Devlet vatandaşının su ihtiyacını karşılarken değil kar etmek sübvanse etmelidir. Ayrıca herkes milli gelirden gerçek usulde hakkını dahi alamazken her hangi bir nedenle bedelini ödeyemedi diye suyunu kesemez. Su hayat demektir, Su sağlık demektir, Su insan hakkı demektir. Nedeni ne olursa olsun suyu kesmek insan haklarına aykırıdır. Bir ailenin tüm fertlerinin yaşama hakkını kısıtlamak demektir. Sosyal Devlet olmanın birinci kuralı vatandaşlarının gereksinimi azami ölçüde bedelsiz olarak karşılamaktır” dedi.
BEDEL ÖDEMEMEK SUÇ DEĞİLDİR
Şencan, “Ayrıca suyu veya elektriği kesmek kanunların yerine geçmek demektir. Bedel ödememek bir suç değildir. Alacağa hem faiz uygulamak hem de suyu kesmek orman kanunu uygulamak gibi o aboneyi iki defa cezalandırmadır bu yasalara aykırıdır. Alacak davalarına hukuk yoluyla çözüm aranır. Su kesmeyi silah yoluyla tahsil etmekle eş değerdedir” dedi.
SU SAATİ SÖKÜLEMEZ
Şencan, “Her şeyin bir bedeli vardır ancak su farklıdır. Burada ticari yani kar amacı güdülemez. Sadece katkı bedeli altında olabilir ancak; devlet bunu sübvanse edebilir.(Ticari olanlar hariç) Ayrıca su saati vatandaştın bedelini ödeyerek aldığı bir maldır. Bunu sökmek ve götürmek suçtur” dedi.
TOP, “KESİM ÜCRETİ 28 TL”
Mahmutlar Mahalle Muhtarı Ahmet Top ASAT’ın 50 TL üzeri borcu olan abonelerin sularını kesmelerine tepki gösterdi. Top,“Gelişmiş ülkelerde su parası alınmıyor. Fahiş fiyata su kullanıyoruz. Süt sudan ucuz. 28 TL kesim ücreti uygulanıyor. Hayırlı sular” açıklaması yaptı.
GÜNER; “NEFESİMİZİDE KESECEKLER”
Su borcu ihbarnamesinin evlerine gelmediğini iddia eden tüketici Haşim Güner, “Adamlar faturayı kesip sokağa atıyorlar ve diyorlar ki ben faturayı sana iletmeye mecbur değilim. Mafya sanki hem suyu kesiyorlar hemde racon. Halka esir muamelesi yapıyorlar kimsenin umurunda değil bunlar yakında nefesimizde keserler” açıklaması geldi.
KONUYLA İLGİLİ TÜM YORUMLARI SİZLERLE BAYLAŞIYORUZ
Hasan Cemal Tasçı: Sandıkta yapacağız eleştirimizi HAYIRLISIYLA.
İsa Akar: Abicigim bir Kiracı mührü kırmış, evden gitmiş. Haberimiz yok başka bir Kiracı oturmuş 5 ay sonra mühür bozmadan 400 TL ceza kesilmiş. Bunun adaleti nerde? Fazla kullanıldıysa 2 katı yazılsın.
Onur Ekici: Alt yapıyı yapmadan hazırlamadan ülkeye sistem getirmeye çalışıyorlar hiçbir şey eskisi gibi değil tamam sistem güzeldir ama hazırlamadan sistemi yürürlüğe sokuyorlar su yada elektrik yada diğer işlerle ilgili değil genel sorun var ve hazır değiliz halk olarak.
Remzi Narman: Bu büyükşehir hiç yaramadı eski halimiz daha iyiydi.
Ergün Yazar: Reis öyle emir etmiş herhalde.
Remzi Özkan: Menderes Türel Alanya’ya iyi gelecek diyorlardı ya çok iyi geldi.
Haşim Güner: Halka esir muamelesi yapıyorlar kimse umurunda değil bunların yakında nefesimizide keserler.
Salih Elmas: Yazık derim üzerinde parası olan olmayan olur.
Murat Küçük Ahmet: Turizmin kütü gününde iyi haber.
Haşim Güner: Adamlar faturayı kesip sokağa atıyor ve diyor ki ben faturayı sana iletmeğe mecbur değilim mafya sanki hem suyu kesiyor hemderacon nerede reis?
Ahmet Top: Kesim ücreti 28 TL gelişmiş ülkelerde şu parası yok. Ama bizde gelir kapısı. Fahiş fiyata şu kullanıyoruz. Süt sudan ucuz…Hayırlı sular.
Ergün Yazar: Sayın muhtarım sende ses etmezsen ne olur halimiz?
Remzi Narman: Bülent Ersoy gibi sütle mi yıkanalım muhtarım.
Murat Küçük Ahmet: Of ne güzel buda özelleşsin.
Adnan Kar: Clk’ya özeniyorlar kötü bir uygulama.
Ahmet Top: Kesenler sanki general gerilla krallar…Birde HAYIRCI isen yandı…
Ahmet Top: Birde su abonesi daskla 500 TL fahiş fiyat…Dünyanın neresinde var…
Cemal Şencan: İnsan yaşamının bir numaralı gereksinimi sudur. Aslında devlet vatandaşının su ihtiyacını karşılarken, değil kar etmek hatta sübvanse etmelidir. Ayrıca herkes milli gelirden gerçek usulde hakkını dahi alamazken, herhangi bir nedenle bedelini ödeyemedi…
Hasan Canan: Biz konuşuruz onlar yapar yada hayaldi gerçek oldu vs….
İsmail Demir: Turizm ve Türkiye’nin ve Türkiye’nin şartlarını unutuklarDimçayı suyu ile bedava içireceklerdi ne oldu insanlar iş bulamazken neden böyle karar alır yetkililer. Lütfen bu kararı tekrar yetkililer gözden geçirmesi ve kötü giden sezona bunun damgası vurmasın. Saygılarımla.
Cemal Şencan: Ayrıca su yada elektriği kesmek kanunların yerine geçmektir. Ve bedel ödeyememek bir suç değildir, ayrıca alacağa hem faiz uygulayarak hemde kesmek gibi orman kanununu uygulamak o aboneyi 2 defa cezalandırmaktır. Bu da yasalara aykırıdır. Alacak davalarına hukuk yoluyla çözüm aranır. Su kesmeyi silah olarak kullanmak ayrıca suçtur. Alacağını silah yoluyla tahsil etmekle eş değerdir.
Cemal Şencan: İnsan haklarına ve tüketici hukukuna aykırıdır. Herşeyinbir bedeli mutlaka vardır. Ancak su farklıdır. Burada ticari yani kar amacı güdülemez. Sadece katkı bedeli adı altında olabilir ancak, devlet bunu sübvanse etmelidir. (Ticari olan hariç) Ayrıca saat vatandaşın bedelini ödeyerek aldığı bir maldır. Bunu sökmek ve götürmek suçtur.
Mustafa Uğurkutu: Ülke seçime gidiyor paraya ihtiyaç var.
Sercan Tuğ: Abi evet diyenlerin görüşlerini alsan bence daha iyi olur hayırcıların bu konuyla ilgili görüşleri aynıdır bence.
Ömer Berk: Burası Alanya.
Ayhan Doğan: Toplumlar hak edildiği şekilde yönetilir üzücü tarafı hak etmeyenler.
Burak Doğan: Asat zaten bildiğimiz haraç alma merkezi oldu e-devlette para kalmadı en temel ihtiyaç sudur devlet bir evi susuz bırakıyorsa devlet bile değildir daha beterlerini göreceğiz bugünleri bir arayacağız hayırlısı demek içimden bile gelmiyor.
Mustafa Uğurkutu: Daha bu iyi günlerimiz, bu günleri çok ararız.
Uğur Cemile Şimşek: Aynen abi hiç haber bile vermiyorlar.
Uğur Cemile Şimşek: Paraya ihtiyaç var referandum için para lazım.
Murat Yurdaer: Tüm sayaçlar kartlı su sayacı olacak sorun kökten çözülecek
Burak Doğan: İrlanda yan yana yaşadığımız insanlar Mahmutlarda su parası ödemiyorlar devletleri çok ucuzada olsa ekonomik krizden sonra su aprasıalamk istedi hiç biri ödemedi ceza ile korkutmak istediler mahkemeye verdiler devleti ve ödemiyorlar şuan da da su olamadan yaşam olmaz Alanya ve Mahmutlar zaten zor bir dönemden geçiyor ekonomik olarak buda olsa olsa bizden olmayan ölsün zihniyetinin bir başka oyunu
Haşim Güner: Bi devlet düşünün Suriye’ye yardım diye yırtınsın kendi vatandaşının temel ihtiyacı yaşam kaynağı suyunu kessin sonrada biz ezilenlerin sesiyiz desin.
Nurettin Aydın: Arkadaş bide bizden evet oyu isterler verenin kedi payına.
Fahri Frank Akasya: Referanduma para lazım ben yurt dışında yaşayan bir vatandaşım bana 2014 senesinden 3 lira 2015 den 8 lira borcum varmış bana 125 lira ceza vermişler ve suyu keseceklermiş ve bankadan ödedim ben her sene geliyorum bu borcum niye çıkmadı.
Nermin Yıldırım: Ben bu ise o ha derim garibanın ekmeğini aldılar sıra suda.
Sudi Çandır: Bir halk elindekine sahip çıkamazsa kaçınılmaz sonuç budur. Ayrıca dikkatinizi çekmek isterim “Türkiye ekonomisi vatandaşın ödediği faturalardan ve vergilerden ibaret artık”..
Hilmi Doğan: Devletin hangi kurumu halkına sahip çıktı ki Asat çıksın clk hepimizi soyuyor bi dur diyen varmı olmaz çünkü kendi adamları.
Feremuz Solmaz: 32bin nüfuslu belediyemiz mahalle olurken seyreden siyasetçiler iş adamları basın halk seyrederken sıra 50TL’lik suya mı kaldı nasıl seçersen öyle yönetilirsin.
Şaban KayaMesut İlhan abi adından da belli değilmi ne işlev gördüğü. Ne acıdırki bir devletin halkının zorunlu ihtiyaçlarının tedarikçisi devletidir. Benim başıma gelen olay telekomla taahhüt imzalamıyorum diye bana 103 TL internet faturası yazmışlar. Bunlarmı adaletin temsilcisi bunlar olsa olsa bir sürünün hırsız başı olurlar.
Murat Özçelik: Ovacık Belediyesini örnek alsınlar.Milleti soymak kolay!!!
Ahmet Gözübüyük: Ne diyelim Allaha havale ediyorum şeref kalmadı kesim yapmadan kesim yapılmış gibi elektriğe açma kapama yazıyorlar 26 liralık fatura 58 olarak ödeniyor.
İsmail Uçak: Oy verenler evetçilere sormak lazım. Gerçi bu da iyi günlerimiz
Erdem Özcan: TEDAŞ’ın da asatın da Allah belasını versin aldıkları fazla paralar soyundan sopundan çıksın,Zaruri ihtiyaçlarımıza kadar göz dikti adi işletmecileri.
Süleyman Öztürk: Yol yapacaklarmış bize !!!kullanım yapılmadığı halde sökülen abonesiz sayaçların gerekçeside buymuş. Hadi bizi geçtik artık daire alan turistlere söyleriz sizin kullanmadığınız suyun sayaçlarını söktüler cezai zammıyla birlikte bize yol yapacaklarmış.
Formun Altı