genel_mahmutlarBüyükşehir yasası ile birlikte kapatılan Belediyemiz’den sonra sahipsiz kalan Mahmutlar’da işyerleri bir bir kapanmaya başladı. HSBC ve Denizbank’dan sonra Finansbank da kapandı. Esnaf ve yatırımcı geleceğe kaygı ile başlamaya başladı. Vatandaşlar, “Siyasetçilerimiz ne iş yapar. Mahmutlar’ımız için hangi yatırım ve projeleri ortaya koydular. Yetkimiz yok sözcüğünün ardına sığınmasınlar, yetkileri yoksa istifa etsinler” açıklaması yaptılar.
BELEDİYE KAPANDI BÖYLE OLDU
Mahmutlar’da şehir medeniyetini oluşturan unsurların başında gelen bankalar teker teker göç etmeye devam ediyor. İki yılda 157 iş yeri kapandı. Büyükşehir yasası ile kapatılan belediyemizden sonra Mahmutlar’ın sürekli ekseni kaymaya başladı. İki yılda kapanan işyeri sayısı ile yeni açılan işyeri sayısı aynı oranda değil.. Esnaflar işyerini devretmek için 4 takla atarken, bir taraftan da borçlandıkları kredileri nasıl öderiz kaygısı başladı.
3 BANKA KAPANDI
Büyükşehir yasası ile Belediye kapandıktan sonra Mahmutlarda esnaflar tek tek kepenk indirmeye başladılar. HSBC ve Denizbank’tan sonra Finansbank da kepenkleri indirdi. Şehirdeki birçok önemli işyerleri kapatma düşüncesi içerisine girdi bile. Mahmutlar’daki emlak değerleri yarı yarıya düştü. 4 yıl önce satın alınan bir daire fiyatı 150 bin Euro iken şu andaki fiyatı 75-80 bin Euro’lara kadar geriledi.
SAHİPSİZ BİR METROPOL
2016 Aralık ayının TUİK raporuna göre 35.300 resmi nüfusuyla Türkiye’nin birçok il ve ilçesini geride bırakan Mahmutlar halkı ani düşüşün nedenleri arasında Belediye’nin kapanması,  kiraların yüksek olmasına ve Belediyelerin Mahmutlar’da hiç bir sosyal faaliyet yapmamasına bağladı. Birçok vatandaş, “Bu kadar yüksek nüfuslu bir yerleşke tek muhtar ile yönetilemez. Sorunlar çözülemez halde. Ne büyükşehir Belediyesi nede Alanya Belediyesi Mahmutlar’ı yönetemediler. Belediyemiz acilen tekrar açılmalı ya da ilçe olmalıyız. Her geçen gün nüfusumuz kat kat artıyor. 35 bin nüfusumuz içerisinde yabancı uyruklu vatandaşlarımız yok. Resmi olmayan nüfus yok. Acil çözüm bulmalıyız” dediler.
 

CEVAP VER

lütfen yorumunuzu yazınız
lütfen adınızı yazınız