21740795_1658093184263757_7095076614818663167_oAlanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan adayı Mustafa Tuna Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan’ı ziyaret etti.
‘Projelerimiz geleceğin Alanyası’nı kuruyor’ diyen Tuna, Alanya Turizm ve Tarım şehri. Turizme tüm desteği verirken tarıma da tüm desteği vereceğiz” dedi.
Tanıtım kitapçığında tarıma önemli bir yer ayırdığını söyleyen Tuna, “Bölge kalkınmasının temellerinden birisi de tarım. Gelişmiş ülkeler süreçleri boyunca tarıma önem vermişlerdir. Odamız tarafından ‘Önce Eğitim’ prensibiyle sektörün her kademesini kapsayan sertifikalı eğitimler gerçekleştirilecek. Eğitimde başarılı olanlar odamızın kontrolüyle işe yerleştirilecek. Toptancı hallerinde tarım ürünlerini kalite standartlarının üzerine getirerek onların daha etkin ve yüksek fiyata satılmasını sağlayacağız. Tüccar, komisyoncu, ihracatçı, manav ve pazarcılar arasında yaşanan krizlerde oda olarak arabulucu görevini üstleneceğiz. Diğer bölgelerde sebze-meyve ticareti yapan odalarla birlikte ticari istihbarat ağı kuracağız. Tahsilat sorunu, piyasa ve Pazar oluşumu konularında da oda tarafından destek sağlanacak. Yerli ürünleri, yerli üretim için sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü artırmak amacıyla çağdaş tarımsal uygulamaları destekleyeceğiz. Ar-Ge projelerine geri ödemesiz doğrudan destekleme sağlanacak. Bölgemizin zengin tarım çeşitliliğini sanayileştirip bu kapsamda bölge kalkınması yaratacak ürünleri geliştirmek adına üniversitelerle birlikte çalışmalar yapılacaktır. Yine bu bağlamda yöresel ürünlerin raflara girmesi için ALTSO-Üniversite ortak işbirliği yapılarak bu ürünlerin dünya pazarlarına açılması için Alanya’da yeni kurulan a sınıfı gümrük müdürlüğü avantajlarından yararlanılacak” dedi.