Başkan-Türel-1Geçtiğimiz hafta Alanya’da turizmcilerle buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2017’de 9 milyon turist geleceğini söyledi.
Alanya’da Turizmcilere konuşan Türel, “Siz daha önce Körfez Krizi ve kuş gribi krizini yaşadınız. Ama 2016 yılında 6.2 milyon turisti ağırladık. Dünyada bizim yaşadıklarımızı bir başka bir ülke yaşasa 60 bin turisti zor ağırlardı. Antalya turizmi için tur operatörleriyle bir araya geldik. Antalya turizminin içindeki sorun güvenlik kaynaklı değil. Kendi dışımızdan gelişiyor” diye konuştu.
‘BU SENE 3 MİLYON ARTI TURİST GELİR’
Bu sene Avrupa’da 5 seçim yapılacağını anımsatan Türel, “Turizm geçen seneye göre bu yıl çok daha iyi olacak. Rakip ülke Yunanistan ve İspanya rezervasyonlarını kapattı. Bir de tabi talep çok olunca yüzde 30 fiyat yükselttiler. Şimdi oralara gidemeyen, oralara gittiğinde de yüksek fiyatla bizdeki kaliteyi bulamayanlar mutlaka Türkiye’yi, özellikle lastminut’te tercih edeceklerdir. Geçen sene 2 milyonun üzerinde Alman, 350 binin üzerinde Hollandalı gelmiş. Bu yıl da geleceklerdir. Bu sene geçen seneye oranla en az 3 milyon fazla Rus turistin geleceğini ön görüyoruz” dedi.
‘2017 HEDEFİMİZ 9 MİLYON TURİST’
Eğer büyük bir sıkıntı olmazsa Rus turistlerle birlikte 9 milyon turist rakamına ulaşabileceğini ifade eden Türel, “Bu da sektörü hiç olmazsa geçen seneye göre biraz daha rahatlatır ve biraz daha nefes almasını sağlar. Yurtdışındaki ülkelerde aşırı sağ yükselişte. Bu ülkeler Türkiye düşmanlığı ile bunu yükseltmeye çalışıyor. Enseyi karartmayacağız, umudumuzu yitirmeyeceğiz. Bu sene de geçen seneki rakamları bulabiliriz. Siyasi gelişmeler turizmi etkiliyor. Çok büyük türbülanslar olmayacağını sanıyorum. Ülke olarak koalisyon döneminde hep fakirleşmişiz. Bu istikrarsızlık milletin ödediği ağır faturalara mal olmuş. Tek başına iktidar döneminde Türkiye hep iki kat fazla büyümüş. Bu gayet açık. Bunu rakamlar söylüyor. İstikrarın en önemli örneği Alanya’dan verilebilir” diye konuştu.