Sunuculuğunu Mahmutlar Post Gazetesi Köşe yazarı Gülsen Birdal’ın yaptığı Uluslar arası Engelsiz kent, Engelsiz Turizm Sempozyumu Kargıcak’ta bulunan First Class Otel’de gerçekleşti.
25-28 Kasım tarihlerinde 3 gün süren sempozyuma 81 ilden 600 Engelli katıldı. Sempozyumda engellilerin şehir yaşamı ve tatil yapabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması konusu gündeme geldi.
Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’i makamında ziyaret eden Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Mahmutlar’a yapılması planlanan Engelsiz Tatil Köyünün güzel bir girişim olduğunu fakat eksik olduğunu vurguladı.
Çelebi, “Sakatlar ve özürlülerin dört duvar arasında kalmaları ne insanlığa ne de ekonomiye yarar sağlar. Yapılacak olan Engelsiz Tatil Köyü’nün sadece Engellilere değil, ailelerini de kapsamalı” dedi.
“Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘toplumların uygarlık düzeyi engellisine verdiği değer ve önemle ölçülür’ sözünü unutmamız gerekir” diyen Çelebi, “Türkiye’de 10 Milyon özürlü insan var. Bu insanlar tatil yapamıyor. Niçin yapamıyor veya parası mı yok, hayır onların kullanabileceği oteller yokta ondan. First Class Otel 20 odasından Engellinin kullanabileceği odalar yapmış. Bu bir örnek, bu örneklerin hızla çoğalması gerekir” dedi.

Önceki İçerikDepremzedeler Utopia’da
Sonraki İçerikŞarap tadımı yapıldı