Yeni Mahalle Atatürk Caddesi Kayhan Apt yöneticisi Ali Ramazan Yıldız ve yönetici yardımcısı Cumali Yazar, “Bize Belediye yetkililerinin daha önceden herhangi bir yazılı bildiri göndermeksizin aniden gelip su sayaçlarını söktüler. Telefonla belediye yetkililerini aradım, “Niçin su sayaçlarımızı söktünüz” diye sorduğumda “Abone olmamışsınız” diye bir cevap aldım. Saatlerimizi geriye takın, bir süre verin o süre içerisinde abone olalım” dememe rağmen iskânınız yok, önce iskân alacaksınız sonra su sayaçlarınızı takacağız” dediler.
İskanı olmayan bir konuta su ve elektrik vermenizin yasal olmadığını Belediye yetkilileri bilmiyorlar mı, o zaman bu işlemleri başka bir Belediye yetkilileri mi yaptı? Türkiye’de içme suyunu kesmek yasaktır. Bu kanundan herhalde yetkililerin haberi yok” dedi.
Yıldız, “Ben su abonesi almak istiyorum, bunu dilekçemle de bildirdim. Belediye yetkilileri bana illaki akıllı sayaç taktıracaksın” diye baskı uygulayınca, ben Ankara 5. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmenin durdurulması kararı ile ön ödemeli kartlı su sayacı uygulamasına son verildiği kararı da dilekçeme ekledim. “Dilekçeni encümene sunacağız” dediler. Bu uygulaması iptal etmezlerse Belediye’ye dava açacağım” dedi.
MAHKEME AKILLI SAYACI İPTAL ETTİ
Ankara 5. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmenin durdurulması kararı ile ön ödemeli kartlı su sayacı uygulamasının sona erdi.
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Ankara 5. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmenin durdurulması kararı ile ön ödemeli kartlı su sayacı uygulamasının sona erdiğini, ASKİ’nin bu kararı uygulamak zorunda olduğunu söyledi.
İdare Mahkemesi kararı ile bu uygulama sona ermiştir. Derneğimizce, ASKİ’ye başvuru için dilekçe örnekleri hazırlanmıştır. Tüketicilerimiz, bu dilekçe örneklerini doldurarak ASKİ’ye verebilir ve kartlı su sayaçları yerine mekanik su sayaçlarının geri takılmasını, sayaç ve montaj bedeli olarak fazladan tahsil edilen paraların faizi ile iade edilmesini isteyebilirler.”
5. İdare Mahkemesinin kararının, dernek tarafından 19 Haziran 2009 tarihinde ASKİ’ye ihbar edildiğini belirten Çakar, “ASKİ yetkilileri, bugün itibarıyla kartlı su sayacı ile ilgili Mahkeme kararını öğrenmişlerdir. ASKİ bu kararı uygulamak zorundadır” dedi.

Önceki İçerikHaberimiz ses getirdi
Sonraki İçerikDağıtın bol keseden