Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiß, Türkiye’ye dönük seyahat uyarısını adım adım kaldırabileceklerini söyledi. Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareis, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını adım adım kaldırabileceğini söyledi. Breis, “Ege Bölgesi, İzmir, Antalya ya da Bodrum gibi yerlerde enfeksiyon oranlarının düşük olması halinde, adım adım açmamız gerekir” dedi.
DW Tükçe’de yer alan habere göre Bareis, koronavirüs vaka sayılarının düşük kalması halinde hükümetin “daha uzun süreli seyahat uyarılarında bulunması için de bir gerek olmayacağını” ifade etti.
Almanya’ya dönmeden önce test yaptırmaları gerekli
Hükümet yetkilisi, Federal Sağlık Bakanı ile eyalet sağlık bakanlarının yaptığı toplantıda gündeme gelen Almanya’daki havalimanlarında koronavirüs testi uygulaması başlatılması konusuna da değindi. Bu uygulamayı son derece önemli bulduğunu belirten Bareis, Türkiye’ye seyahat edenlerin de Almanya’ya dönmeden önce orada test yaptırması gerektiğine dikkat çekti. Konuyla ilgili Ankara ile temasların devam ettiğini belirten Bareis, yeni enfeksiyon zincirlerinin oluşmaması için güvence sağlamanın önemine dikkat çekti.
Türkiye’de yurt dışına gidecek olanlar, PCR testini 110 TL karşılığında yaptırabiliyor. Almanya’da test yaptırmayan ya da korona pozitif olan kişiler 14 gün süreyle karantina altına alınıyor.
Seyahat uyarısının geçerlilik süresi 31 Ağustos’ta doluyor
Alman Dışişleri’nin Alman vatandaşlarına yönelik turistik seyahat uyarısı sadece Avrupa Birliği ülkeleri, İzlanda, Liechtenstein, Norveç, İsviçre, Büyük Britanya, Andorra, Monaco, San Marino ve Vatikan’ı kapsamıyor. Türkiye’nin de aralarında diğer tüm ülkeler için yapılan uyarının geçerlilik süresi 31 Ağustos tarihinde doluyor.
Türkiye, aynı zamanda ABD, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerle birlikte Robert KochEnsitüsü’nün riskli ülkeler listesinde bulunuyor.
Türkiye’nin şimdiye kadarki girişimleri sonuç vermedi
Almanya’nın seyahat uyarısını kaldırması için Ankara, şimdiye kadar pek çok kez girişimlerde bulundu. Temmuz ayı başında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Almanya’ya gelmiş ancak Alman tarafını ikna edememişti.

Önceki İçerikMahmutlar’a Mahalle Meclisi kuruluyor
Sonraki İçerikOnur Bulut’a Kartal pençesi