arıMahmutlar Çobanlı Mevkii’ndeki bir vatandaşı arı kovanından boşalan binlerce arı tarafından saldırıya uğradı. Vatandaş 6 gün Alanya Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü öğrenildi. Vatandaş arı sürüsü saldırısından yakınında bulunan su havuzuna girerek canını zor kurtardığı edindiğimiz bilgiler arasında yer aldı.
VATANDAŞLAR TEPKİLİ
Mahmutlar Çobanlı mevkii sakinleri gelişi güzel konan arı kovanlarından şikayetçi. ‘Bugün o kişi yarın biz veya bizim çocuklarımıza saldıracak bu arılar’ diyen Çobanlar Mevkii sakini Ali Çoban, “Sahipsiz bir bölge gibi hiçbir kurum kuruluştan izin almadan gelişi güzel plansız ve izinsiz arı kovanlarını Çobanlı Mevkii’nde görmek mümkün. Bölgemizde geçtiğimiz günlerde Arı sürüsünün saldırısına uğrayan bir vatandaş canını zor kurtardı. Vatandaş 6 gün yoğun bakım ünitesinde tedavi olarak canını zor kurtardı. İnsan hayatı bu kadar mı ucuz.
MUHTARA DA, TARIM İLÇEYE DE DEFALARCA SÖYLEDİK
Mahmutlar Mahalle muhtarı Ahmet Top’a birkaç defa bu problemi anlattım ama çözüm bulunamadı ve en sonunda nerdeyse bir vatandaş canından oluyordu. Daha sonra İlçe Tarım Müdürlüğü ile görüştüm ‘halledeceğiz’ dediler hala halledilen bir şey yok. Elbette herkesin arı ticareti yapma hakkı vardır. Arı kovanları toplum içinde olmayacağı gibi yoldan 500 metre daha uzaklara konması gerekir olduğunu arıcılar ve ilgili yöneticiler biliyor. Bunu bilmelerine rağmen yolun kenarları arı kovanları ile dolu” dedi.
MUHTAR TOP, “SERTİFİKA VERECEĞİZ”
Mahmutlar Post Gazetesi olarak ilgili konu üzerinden Muhtar Ahmet Top’a görüşlerini ve iddiaları sorduk. Muhtar Ahmet Top, “Mahmutlar’da arıcılar izinsiz arı kovanlarını istedikleri yerlere koyduklarını öğrendim. Konuyu Alanya İlçe Tarım Müdürlüğü’ne taşıdım. İlçe Tarım Müdürlüğü bölgedeki arıcılara izin sertifikası vereceğiz, sertifikası olmayan ve izin almayan arıcılar istedikleri arı kovanını koyamayacak. Arıların bölgesini denetleyeceğiz” dediler. Bizde muhtarlık olarak konunun takipçisi olacağız” açıklaması yaptı.
 
 
 
 

Önceki İçerikÇYDD’den kahvaltı
Sonraki İçerikUyar atak çıktı