Yıllardır Alanya’nın en büyük derdi olan hanutçuluk Mahmutlar’da türemeye başladı.
Bölgede bulunan yerleşik yaşayan Avrupalılar, ‘hanutçular ve çığırtkanlar bizleri çok rahatsız ediyor. Artık Caddelerde gezemez hale geldik. Mahmutlar’da yıllardır Restoran işletmeciliği yapan esnaflar ise, ‘Bizlere bu konuda her gün yabancı turistlerden şikayet geliyor, çığırtkanlar ve hanutçular el kol hareketi yaparak, zorla mekanlarına girip, alışveriş yapmamız için baskı uyguluyorlar, böyle olursa burayı terk ederiz, bizler Alanya’dan bu yüzden kaçtık şimdi Mahmutlar’da da türemeye başladı artık, yetkililer bir çözüm bulsun” dediler.
ZORLA TURİST ÇEKİŞTİRİLİYOR
Mahmutlar Post Gazetesi bünyesinde çıkartılan İngilizce, Rusça ve Norveççe gazetelerinin internet sitelerine gelen şikayetlerden sonra araştırma yapan Mahmutlar Post Gazetesi, bazı restoran işletmecileri ile görüştü ve çarpıcı sonuçlara ulaştı.
10 yıldır Mahmutlar’da restoran işletmeciliği yapan esnaftan bir kişi şu açıklamaları yaptı. “Mahmutlar’da şu anda hanutçuluk tavan yapmış vaziyette. Garson yoldan geçen bir yabancı kadını hiç tanımamasına rağmen sarılıp kucaklayabiliyor. Mahmutlar’a ilk gelen bir yabancı bu harekete hiçbir anlam veremiyor, şaşırıp kalıyor. Çekiştirilerek mekana sokulmaya çalışılıyor, zorla alışverişe zorlanıyor. Bu hareket turizm ile bağdaşmaz başta kolluk kuvvetleri ve belediye yöneticileri olmak üzere bu sorunu acilen çözmeli, bu gemide hep beraberiz hepimiz batarız” diyerek olayın ne kadar vahim olduğunu gözler önüne serdi.
NASIL ÜSTESİNDEN GELİNİR?
Turizmin en büyük sorunu olan çığırtkanlık ve hanutçuluk Alanya’da nasıl çözüldü?
Alanya Belediyesi sivil zabıtalara kamera vererek, tespit etmek sureti ile çığırtkanlık ve hanutçuluk yapan işyerlerine yüklü miktarda para cezası ve 1 haftadan, 1 aya kadar kapatma cezası verdiği biliniyor. Ayrıca Alanya ilçe Emniyet Müdürlüğü sivil polislere şort ve tişört giydirerek, “Hanutçu timi” kurarak hanutçuluk yaptığı tespit edilen kişiler ve işyerleri hakkında yasal işlem yaptığı biliniyor.
Mahmutlar Post Gazetesi olarak uyarıyoruz. Hanutçuluk ve çığırtkanlık turizm bölgesinin vebası olarak anılan bir hastalıktır. Bu hastalığı zamanında teşhis edip, tedavi edemezseniz kangrene dönüşür kaybedersiniz, yetkililer acilen çözüm üreterek bu sorunun üstesinden gelmelidirler, değilse bindiğimiz dalı keser hepimiz yere düşeriz.

Önceki İçerik“Bu bir ihanettir”
Sonraki İçerikADALETİ BİTİRMEYİN