Alanya Belediyesi tarafından yapılan Uluslararası Turizm ve Sanat Şenliği’nin 12’ncisi, Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılan açılış töreninin ardından festival korteji düzenlenerek başladı. Festivale 48 ülkeden davetliler katıldı.
AKM önünden başlayan kortej yürüyüşü, İskele meydanındaki şelale önünde sona erdi. Korteje, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, kardeş şehir belediye başkanları ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Korteje katılan kardeş şehir öğrencileri, otellerin animasyon grupları, yurtdışından gelen heyetlerin temsilcileri, müzik ve halk oyunları ekipleri renk kattı.
‘ZAMAN TÜNELİNİ ARICI AÇTI’
Kendi ülkelerinin değişik giysileriyle şenliğe katılan kardeş şehir heyetleri kültürlerini sergilemek için çeşitli stantlar açtı. İskele meydanında kortej geçişinin sona ermesinin ardından yerli ve yabancı gruplar, halk oyunları gösterileri ve müzik dinletileri gerçekleştirdi. Çeşitli resim sergileriyle Zaman Tüneli’nde Alanya Gemisi’nin açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı yaptı. Her yıl farklı bir kardeş şehir yılı ilan edilen şenlikte bu yıl Letonya yılı olarak kutlanıyor. Alanya’nın kardeş şehri olan Letonya’nın Talsi şehri adına oluşturulan Talsi’den esintiler bölümünün açılışı yapıldı. Animasyon gösterilerinin gerçekleştiği şenlikte yöresel yemek stantları da açıldı.
‘BU SENE LETONYA’
Kültür ve sanat adı altında düzenlenen 12. şenliği düzenlemelerindeki amacın bir tanesinin yerli kültürü ve Anadolu kültürünün unutulmaya yüz tutmuş birçok değerini ortaya çıkarabilmek olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, bu konuda çok önemli mesafeler aldıklarını söyledi. Unutulan ve çocukluk yıllarındaki birçok gelenekleri gün yüzüne çıkarttıklarını ifade eden Sipahioğlu, bu geleneklerin insanlar içinde ekonomik bir değer olduğunu kaydetti. Bu şenliğin en güzel yanının da Alanya’daki insanlarla turizmin değerleriyle buluşturulan bir etkinlik olduğunu kaydeden Sipahioğlu, amaçlarının kardeş şehir temelinde Alanya’yı dünya ile buluşturabilmek olduğunu söyledi. Sipahioğlu, “Bu konuda her yıl bir ülkeyi seçiyoruz. Geçen sene Finlandiya idi. Bu sene de Letonya var. 9 ülkeden kardeş şehir yetkilileri ve 48 ülkeden yaşayan insanlar festivalimize katılıyor” dedi.
Şenlik, 29 Mayıs Salı akşamı sona erdi.

Önceki İçerikKalbine yenik düştü
Sonraki İçerikOsmanlı közde dönerden meşhur Akçaabat köftesi