Mahmutlar Eski Belediye Başkanı Alaattin Çakır, Büyükşehir yasası ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çakır, “2009 seçim çalışmalarımızda ve seçim kitapçığımızda “Büyük Düşünelim, Biz Mahmutlarız” “İlçe olmalıyız” demiştik. Bu sürecin önemini halkımıza anlatmaya çalışmıştık. Bu konudaki mücadelemizi başlattığımızı ve emin adımlarla siyasi ve idari olarak ilerlediğimizi belirtmiştik” dedi.
Mahmutlar’ın İlçe olması ile ilgili, ilk adımı atan ve belediye başkanlığı döneminde yapmış olduğu ilçe olma talebi ile ilgili olarak, görüşlerini aldığımız Mahmutlar eski Belediye Başkanı Alaattin Çakır, çalışmadan, emek sarf etmeden hiçbir şeye sahip olunamayacağı vurgulayarak, ilçe olma ile ilgili başlatmış olduğu talebinin, yoğun bir idari ve siyasi bir süreç ve takibinin önemini belirtti.
Çakır açıklamasında; “Son günlerde Alanya bölgesinde ve beldemizde toplumun ve siyasilerin gündemini oluşturan Büyükşehir Yasası kapsamında, Alanya ilçesi hariç, diğer belde ve köylerin tüzel kişiliklerinin ortadan kaldırılmak suretiyle, Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırının il sınırı ile aynı kabul edilmek üzere, yerel yönetim olarak Antalya Büyükşehir’e bağlanacak olması tartışmaları devam etmektedir. Beldemizde, yeni çıkarılacak yasal düzenleme kapsamındadır.
EN GELİŞMİŞ BELDEYİZ
Bu yasa çıkarılsa da, çıkarılmasa da bizim beldemizin mevcut durumu ilgilendirmektedir. Beldemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın bildiği gibi, beldemiz 1974 yılında belde belediyesi olarak statü kazanmıştır. Yani, Alanya’nın ilk beldesidir. 2009 yılı itibariyle de, Antalya ilinin en yoğun nüfusa sahip, en gelişmiş beldesidir. 2004 yılına kadar, belirli ölçekte doğal gelişim ve büyüme kaydeden beldemizin, sorunları ve ihtiyaçları da beraberinde büyümüştür. 2004 yılına kadar biriken sorunlar ve karşılanamayan yatırım ihtiyaçları, beldemizde sosyal ve şehircilik anlamında, tam bir dibe vurma noktasında olduğu vatandaşlarımız tarafından bilinmektedir.
1974 yılında kurulan beldemizin, üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen 2004 yılına kadar vatandaşlarımıza 3.sınıf bir yaşam sunulurken, vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın gelişmiş olarak gördükleri Avsallar ve Konaklı beldelerimize karşı duydukları hayranlık, her platformda dile getirilmekteydi.
2004-2009 dönemi, beldemiz için tam bir dönüm noktası olmuş ve geçmiş sorunlar ve ihtiyaçlar çözülerek ortadan kaldırıldığı gibi; gelecek 50 yılda ortaya çıkacak temel sorunların da tedbiri mevcut projelerde alınmıştır. Bu dönem, beldemiz için tam bir gelişim dönemi olmuştur. Beldemiz vatandaşlarının önceden hayranlıkla izleyip, gıpta ile baktıkları beldelerin vatandaşları, Alanya ilçesi dahil 2006 yılından sonra kalkınmaya ve gelişmeye başlayan beldemize, artık gıpta ile bakmaya başlamışlardır.
2006 yılında beldemizin çizdiği istikrarlı gelişim çizgisi ve ortaya çıkan şehir medeniyeti ile birlikte, beldemizin yönetiminde ihtiyaç duyduğumuz ilçe olma talebimiz, Temmuz 2006 tarihinde hazırladığımız geniş kapsamlı bir rapor ile Alanya Kaymakamlığına sunulmuştur. Alanya Kaymakamlığının “OLUMLU” görüş raporu ile birlikte talebimiz, Antalya Valiliğine gönderilmiş ve talebimiz Antalya Valiliğinin inceleme ve değerlendirme sürecinde 2009 seçimlerinde görevi bırakmamız sebebiyle neticelenmemiştir.
2009 seçim çalışmalarımızda ve seçim kitapçığımızda “Büyük Düşünelim, Biz Mahmutlarız” “İlçe olmalıyız” demiştik. Bu sürecin önemini halkımıza anlatmaya çalışmıştık. Bu konudaki mücadelemizi başlattığımızı ve emin adımlarla siyasi ve idari olarak ilerlediğimizi belirtmiştik.
Ancak, biz yine de bu sürecin durmasını asla istemedik ve Mahmutlarımıza her anlamda hizmete ve hizmete desteğe devam ettik. Bu kapsamda, görevi bırakmamızın hemen arkasından, beldemizin geleceği için önemli saydığımız ilçelik projemizin, yeni belediye başkanı tarafından takibi için, 18 Temmuz 2009 tarihinde, belediyemize ilçe olma talebimizin takibi ile ilgili önemli bir uyarı dilekçesi göndermiştim. Belediye Başkanı Ali Çelik imzalı tarafıma gönderilen Ağustos 2009 tarihli yazıda, konunun önemine binaen hassas olduğu ve kendileri tarafından takip edileceği belirtilmiştir. Bu tarihten sonra nasıl bir çalışma yapıldı? nasıl bir yazışma yapıldı sürece müdahale oldu mu? Sürecin kendi haline bırakıldığı endişelerim mevcuttur. Bu endişelerimin giderilmesi, beni ve Mahmutları mutlu edecektir.
Bir kez daha buradan belirtmek isterim ki; Mahmutlarımız ilçe olmalıdır. Türkiye’de ilçe statüsü alması gereken, ender beldelerden birisidir. Beldemiz, her anlamda bu statüyü taşıyabilecek bir beldedir.
Büyükşehir yasasının tartışıldığı bu günlerde, yasa çıksa da çıkmasa da Beldemiz ilçe olmalıdır. Bu bağlamda geçen ay AK Parti Belde Başkanlığının başlattığı süreçte yapılan platforma katılarak, burada görüşlerimi belirttim ve her anlamda kurulan platforma destek olacağımı belirttim. Ancak platformun çalışma şartlarını takibimiz de belediye başkanının başkanı olduğu platformun verimli çalışamadığı söylenmektedir. Beldemiz için hayati bir süreç olan bu günlerin, boş günler olarak geçmesi bizleri de derinden üzmektedir. Belediyemizin başlattığı imza kampanyası, birlik ve beraberlik yansıması için önemlidir. Ancak; esas önemli olan çok yoğun bir idari ve siyasi bir süreç ve takibidir.
Büyükşehir yasası ile birlikte, Alanya’nın doğu ve batısında en az iki ilçe kurulması planlanmaktadır. Bu süreçte belediye başkanına, mevcudu kabullenmek yerine; gereğini yapmak düşer. Belediye Başkanının bu süreçte, bu işin dışında başka işlere bir dakika bile geçireceği zamanı olmamalıdır. Partiler ve bürokrasi anlamında beldemizde, Alanya’da ve Ankara’da beldemizi anlatacak yoğun temas sağlanmalıdır. Belediye Başkanının, beldemizin kapanacak olması ihtimali ile derin bir oh çekerek, “Son belediye başkanı benim” diyerek, sevincini dostlarıyla paylaşması onun adına sevindirici olabilir. Unutulmamalıdır ki; bir yerleşim alanının ve beldenin ilk kurucu başkanı olmak gurur verici bir görevdir. Ancak; son başkanı olmak övünülerek veya gururlanarak anlatılacak bir olay değildir. Mahmutlar, mutlaka ilçe olmalıdır, düşüncelerimle kamuoyuna her türlü katkıya ve çalışmaya hazır olduğumu belirtirim”dedi.

Önceki İçerikGS’liden, FB’liye teşekkür hediyesi
Sonraki İçerikTOPLUMSAL OLAYLARI KIŞKIRTANLAR