Kargıcak D-400 Karayolu üzerinde Onlarca ölümlü kaza olan bölgeye Karayolları üst geçit talebine ‘Üst geçit yapılabilmesi için Kriterlere uygun değil’ diyerek olumsuz cevap verdi.

Kargıcak Mahallesi’nin başarılı Muhtarı Muammer Asiltürk Kargıcak D-400 Karayolunda sık sık yaşanan ölümlü Trafik kazalarının önüne geçmek için Karayolları Genel Müdürlüğüne dilekçe yazdı. Karayollarından dilekçenin cevabı geldi. Cevapta ‘Gerekli Kriterler Sağlanmadığından yaya üst geçit talebiniz uygun görülmemiştir’ denildi.

Muhtar Asiltürk’ün Karayollarına gönderdiği dilekçeye olumsuz cevabı vermesi Kargıcak halkını ve bölgede yaşayan vatandaşları isyan ettirdi. Kargıcak Mahalle Muhtarı Muammer Asiltürk’ün Karayolları Bölge Müdürlüğüne Alt ve Üst geçit yapılması ile ilgili dilekçenin cevabı olarak Karayolları Bölge Müdürlüğü şu cevabı yazıyı gönderdi. Yapılan İnceleme sonucunda yaya üst geçidi talep edilen kesimde yaya geçidi olması Ayrıca 2918 sayılı Trafik Kanunu ve ilgili yönetmenlikte yer alan “İki Yönlü yollarda 900 araç/saat, bölünmüş yollarda1500 araç/saat ve 500 yaya/saat ve üzerindeki araç ve yaya yoğunluklarında yaya alt ve üst geçiti yapılabilir” hükmü uyarınca gerekli kriterler sağlanmadığından yaya üst geçit talebiniz uygun görülmemektedir’ denildi.

ASİLTÜRK’ÜN DİLEKÇE METNİ

T.C ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Alanya- Mersin D-400 Yolu, Kargıcak Mahallesi, Sahil Caddesi, Kargıcak Mezarlığı Mevkisinde geçit yetersizliği nedeniyle; yıllardır raporları Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesinde mevcut olan ölümlü kazalar yaşanmaktadır. Semt halkı ve esnafı Her gün yeni bir kaza yaşama korkusu ile hayatına devam etmektedir. Bu kazaların önüne geçebilmek için Alanya- Mersin D400 Yolu Kargıcak Mahallesi Sahil Caddesine, Kargıcak Mezarlığı mevkisine alt ya da üst geçit yapılması hususunda gereğini arz ederiz. Muammer Asiltürk Kargıcak Mahalle Muhtarı

SON KAZADA BİR ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Geçen Hafta Kargıcak Mahallesi D-400 karayolu üzerinde meydana gelen kazada 9 yaşındaki İ.Ö isimli çocuk yaşamını yitirmişti. Kaza; Alanya yönüne ilerleyen Ömer K. yönetimindeki 06 BYT 295 plakalı otomobil, yolun karşısına geçmeye çalışan Kazakistan uyruklu 9 yaşındaki İ. Ö.’ye çarptı. Çarpmanın şiddetiyle havada takla atarak metrelerce sürüklenen küçük çocuk ağır yaralandı. Sağlık ekipleri ağır yaralı küçük çocuğu ambulansla Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdü. Burada tedaviye alınan Kazakistanlı çocuk doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.

SÜRÜCÜ TUTUKLANDI

Kaza sonrası ise sürücü Ömer K. jandarma tarafından gözaltına alınırken, olayla ilgili de soruşturma başlatıldı.  Ömer K. karakoldaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Ömer K. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.