Sağlık Bakanı Fahretin Koca, Kurban Bayramında Ramazan bayramındaki yasaklamanın olacağını sanmıyorum dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “hayatımız tedbirlere bağlı kalarak planlarımızı uygulayacağımız bir hayattır. Tedbire daha az ihtiyaç duyulacak dönemi, şimdi uyguladığımız tedbirlerle hazırlıyoruz. Tüm hayatın önünü açmaya devam edeceğiz.Bu yaz günlerinin aydınlık günler olacağı konusunda güçlü gerekçelerimiz var. Kurban Bayramında daha önceki bayramda olduğu gibi yasaklamalar olacağını sanmıyorum” dedi.
BANKTA DENİZE KARŞI YALNIZ OTURUYORSAK MASKE GEREKLİ DEĞİLDİR
Koca “Ağız ve burun yoluyla bulaşan virüs maske kullanmamızı zorunlu kılıyor. Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Ortak alanlarda herkesi bu kurala uymaya davet ediyoruz. Bankta denize karşı yalnız oturuyorsak maske elbette gerekli değildir. Dünyadaki vaka sayıları bizi tedbirlerin sürekliliği konusunda uyarıyor. Maske tüm ‘nin ortak sorumluluktur. Tedbirlere uymak normale dönüş yolunu kısaltacaktır. Bu havada maske kullanmak kolay değil, lütfen sıcaklara yenilmeyelim.
“YAZIN VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AZALMADI”
Yaz aylarında virüsün yayılma hızında azalma olmadı. Büyüklerimiz virüse karşı hale risk grubundadır. Bugünkü gerekçeler yarın da büyüyebilir.
Vefat edenlerin yaş ortalaması 74’e kadar yükseldi. Gençlerimiz kendilerini rahat hissetmemeliler. Riskli olan büyüklerimize ve kronik hastalığı olanlara bulaştırma potansiyeli taşıyorlar İkinci dalgayı yaşamadığımızı rahat söyleyebiliriz. Birinci dalganın etkilerini görüyoruz. Şu an taranan kişi sayısı 118 bin oldu. Bunun içinde PCR taraması ile pozitif bulduğumuz oran binde 2.8, son derece düşük.
AŞI ÇALIŞMALARI
Şu an devam eden çalışmalarla ilgili sonuçlar iyi ama klinik çalışmalara eylül-ekimden önce geçmek zor görünüyor. Rusya ve ‘le klinik çalışmayı birlikte yapma noktasında genel bir yaklaşım içindeyiz. Rusya ile daha ilerideyiz. Çin Kan gruplarıyla ilgili yurt dışında iki çalışma oldu. Orada da daha çok. Bunu daha geniş bir çalışmayla desteklemek gerekiyor. Biz de ülke olarak bu konudaki verilerimizi yayın safhasına getirmek üzere topladık. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde yayınlanması için hazır olur. Hastane yükü beklentimiz doğrultusunda ama vaka sayılarının aynı beklenti doğrultusunda olmadığını söyleyebilirim. 65 yaş üstü için mevcut tedbirler sürecek. Kurban Bayramında kısıtlılık olabileceğini şimdiden söylemem zor, ama kısıtlılığın Ramazan Bayramı’ndaki gibi olmayacağı kanaatindeyim” dedi.