Mahmutlar’da konut yapmak için her gün onlarca yatırımcı arsa arıyor. Eski binalar Kentsel Dönüşüm çerçevesinde yıkılarak yeni konutlar yapılıyor.

Mahmutlar’ın rantı her geçen gün iştah kabartmaya devam ediyor. Alanya’nın rantı en yüksek yerlerinin başında Mahmutlar geliyor. Yabancı uyruklu vatandaşların yaşam alanı olarak seçtikleri Mahmutlar’da her gün yatırımcılar yeni konut yapmak için arsa arıyorlar. Kensel dönüşüm çerçevesinde binalar yıkılarak yerini yeni modern binalara bırakıyor. Mahmutlar’da bu kapsamda 11 tane otel yıkılarak yerini konuta bıraktı. Ayrıca Mahmutlar’ın en büyük sitelerinden birisi olan Erciyes sitesi kentsel dönüşüm ile yenileniyor.

SYEDRA OTELDE YIKILIYOR

Mahmutlar’ın ilk Otellerinden birisi olan Syedra Prencess Otel’in yıkımına başlandı. Cebeci İnşaat firması tarafından yeniden modern bir şekilde iki blok 12 katlı yapılacak olan site bölgenin en önemli yapılarından birisi olacağı öğrenildi. Turizimci Bülent Başaran tarafından 1987 yılında inşaatı başlayan Syedra Prencess Otel dört yıldızlı olarak 1989 yılında kapılarını Turizme açmış ve Mahmutlar’ın tanıtımına önemli bir katkı yapmıştı. Bölge turizmine yerel yöneticilerin gerekli ilgiyi göstermemesi özelikle sahile ve Mahmutlar şehir merkezine turizm ile ilgili yatırımlardan kaçınması bölgedeki otellerin yıkılarak konuta dönüşmesine neden olmuştu.

11 OTEL YIKILDI KONUT YAPILDI

Alanya bölgesinde en fazla otele sahip Mahmutlar iken şu anda en az oteli olan Mahmutlar oldu. Şu ana kadar sekiz otel tesisi yıkılan Mahmutlar’lılar otelllerin yıkılması karşısında üzgün olduklarını belirttiler. Mahmutlar’da yıkılan Oteller; Turse Otel, Alanka Otel, Turkuaz Otel, Ulaşlar Otel, Aktaş Otel, Blue Velvet Otel, Günay Otel, Odeon Otel, Kaan Apart Otel, Oscar Otel ve Syedra Otel olarak biliniyor.

ESKİ BİNALAR YIKILIYOR

Mahmutlar’da onlarca eski 5 katlı kooperatif binaları Kentsel dönüşümcülerin iştahını kabartıyor. Şu anda Mahmutlar’da onlarca bina yıkılarak yerini 12 katlı modern akıllı konutlara bırakmaya başladı. Her geçen gün şehir medeniyetlerini güncelleyen Mahmutlar’da yol ve kaldırımlar bu ölçekte yenilenmiyor. Yerel yöneticiler Mahmutlar’a gerektiği kadar yatırım yapmaktan kaçınıyorlar. Lüx ve Modern sitelere yabancı uyruklu vatandaşlar ilgi gösteriyorken, yerel yöneticilerin buralardan aldıkları harç ve vergileri başka yerlere harcadıkları yönünde olduğu dillendiriliyor.