Mahmutlar Post Gazetesi olarak araştırmacı gazetecilik anlayışını sürdürüyoruz.
2010 Nisan ayında başkan Ali Çelik tarafından meclise sunulan Mobesa teklifi tüm meclis üyeleri tarafından onaylanmış, ‘2010 Mayıs ayında ihale yapılacak’ denmişti. Meclis kararı alınalı yıllar geçmesine rağmen Mobesa kameraları ile ilgili hiçbir gelişme olmadı. Geçtiğimiz aylarda meclis salonunda başkan Ali Çelik Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan’a, ‘Sürekli Mobesa diye haber yapıyorsunuz iskelede de Mobesa kameraları var burada hiç olay olmuyor mu? Yumurta kadar bir şeyi sürekli büyütüyorsunuz. Mobesa kameralarını Mayıs 2012’de gerçekleştireceğiz arkadaşlar üzerinde çalışıyor” demişti. 2012 Mayıs ayı geçti gitti hala ihale yapılmadı yumurta büyüklüğündeki bir ihale maalesef bir yılı geçkin sürede yapılamadı.
KARAKOLU OLUP, MOBESASI OLMAYAN TEK BELDEYİZ
Mahmutlar Post Gazetesi’nin araştırmasına göre Antalya’da bulunan 53 jandarma Karakolu’nun bulunduğu tüm ilçe ve beldelerde Mobesa kameraları varken, Mobesa kamerası olmayan tek jandarma karakolu bulunan belde Mahmutlar olduğu ortaya çıktı.
Mahmutlar Beldesi Antalya bölgesinde bulunan beldelerden en fazla nüfusa sahip olmasına rağmen Mobesa kamerası olmayan tek jandarma karakolu olan belde olma unvanını elde bulunduruyor.2010 yılında Belediye Başkanı Ali Çelik Meclis toplantısında beldeye Mobesa kamerası koyduralım önergesine muhalefet dahil tüm meclis üyeleri Çelik’e yetki vermişlerdi.
Çelik Mobesa kamerası takılınca beldemizin nüfusu 3-5 bin düşebilir diyerek beldede suç işleyebilecek şer odaklarının ne kadar fazla olduğunu ortaya koymuştu.
HER GÜN HIRSIZLIK OLAYI YAŞANIYOR
Mahmutlar yaşanan hırsızlık olayları vatandaşları canından bezdirdi. Hemen her gün Mahmutlar’da bir hırsızlık olayı yaşanır hale geldi. Mahmutlar’ın cadde ve sokaklarında Mobesa kamera sisteminin olmaması hırsızların işini daha kolaylaştırırken, soruşturma safhasında güvenlik güçlerinin elini kolunu bağlı kalmasına sebep oluyor ve yaşanan birçok hırsızlık ve benzeri olay aydınlatılamıyor.
ÇİLEKEŞ 2011 MAYIS’TA İHALE OLACAK DEMİŞTİ
Yaklaşık bir yıl önce Mahmutlar Belediyesi meclis gündeminde başkan Ali Çelik imzalı önerge ile tüm meclis üyelerinin yetki verdiği “MOBESE” bilmece olmaya devam ediyor. Mahmutlar düğün Salonun da yapılan ‘ALTSO esnafı ile buluşuyor’ toplantısında Mahmutlar Jandarma Karakol Komutanı Cengiz Tok tarafından gündeme getirilen MOBESE kamerasına cevap olarak başkan Ali Çelik “2011 yılının Mayıs ayı içerisinde ihalesi yapılacak diye müjde vermişti. 2012 yılının Mayıs ayı geçti gitti MOBESE kamerası hala Mahmutlara takılmadı.
MAHMUTLAR POST ARAŞTIRDI
Mahmutlar Post Gazetesi araştırmacı gazetecilik anlayış ile MOBESE kamera bilmecesini araştırdı. Mahmutlar Belediyesine MOBESE kameraları için teklif veren bir firma ile görüşen Mahmutlar Post Gazetesi Sahibi Mesut İlhan MOBESE kameralarıyla ile ilgili tüm detaylara ulaştı.
Firma yetkilisinin açıklamasını aynen yayımlıyoruz “ Mahmutlar Belediyesine önce bir ön çalışma ve fiziki bir çalışması yaptık daha sonra teklif verdik uzun zamandır teklifimize hiçbir yanıt verilmedi. Bir iş ya yapılır ya yapılmaz ama bizler cevap bekliyoruz. Mahmutlar Belediyesine vermiş olduğumuz teklifte 77 kamera, 26 uygulama noktası Sanayi Sitesi içi hariç Mahmutların tamamını kapsayacak hiçbir kör alan kalmayacak Şekilde fiber kablolu 5 kayıt Cihaz ürünlerin tamamı uluslar arası tanınmış markalardan oluşan ve saboteye karsı korumaları bu sistemin fiyatı yaklaşık 336 Bin TL’ye geliyor” dedi. Mahmutlar Belediyesi bu olmazsa olmaz MOBESE kameralarını ne zaman ihale edecek ve uygulamaya koyacak Mahmutlar halen merakla bekliyor.
ÇİLEKEŞ SÖZ VERMİŞTİ
2010 yılında Mahmutlar Belediye Meclisi’nde, ‘Mahmutlar’a Mobesa kameraları taktıralım’ önergesini veren Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’e Mahmutlar Belediyesi CHP’li, AK Parti’li ve MHP’li Meclis üyelerinin firesiz tam yetki ile görev verdiği Başkan Ali Çelik, “Mahmutlar’ın 26 noktasına 77 Mobesa kamerası taktırmak için araştırmaya başladım, en kısa zamanda Mahmutlar güvenli bir belde olacak. Mahmutlar’ın nüfusu 3-5 bin düşebilir, çünkü kötü emelli kişiler Mobesa kameralarından dolayı beldeyi terk edebilirler” demiş. Mobesa kamerasının bir an önce beldeye konacağı sözü vermişti.

Önceki İçerikSanayi’de kongre
Sonraki İçerikMahmutlarlı Dünya Şampiyonu