Şu Virüs nelere kadir Allah’ım. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’ndan 11 sektör için yeni önlemler aldı. Aralarında Emlakçılarında olduğu 11 sektör misafir kabul edemeyecek.
Emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri,Oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeleri, ofisleri ne misafir almamaları istendi. Emlakçılar ve Gayrimenkul Danışmanlık Ofislerinde Alınması Gereken Önlemler.
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
Emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri kapalı iş yeri özelliğinde olduğundan COVID-19 bulaşma riski açısından önlem alınması gereken yerlerdendir.

İş yerinin görünür bir yerine COVID-19 bulaşma riski açısından alınması gereken önlemlerle ilgili bilgilendirme afişleri (el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır. İş yeri girişinde ve içinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır.
Çalışan personel COVID-19 hakkında bilgilendirilmelidir.
İş yerinde 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve müşteri planlaması yapılmalıdır.
İş yerinde ve emlak gösterimi sırasında personelle müşteri arasında sosyal mesafe (en az 1 metre, 3-4 adım) korunmalıdır.
Müşterilerden iş yerine tek başlarına girmeleri istenmelidir. Eşlik eden diğer kişilerin dışarıda kalmaları özendirilmelidir.
İş yerine misafir alınmamalıdır. İş yerine gelen müşterilere su dışında içecek ve yiyecek ikramı yapılmamalıdır.
Çalışan personelin tümü kuralına uygun maske takmalı, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirmelidir.
Yeni maske takılırken el antiseptiği kullanılmalıdır.
Müşterilerin iş yerinin girişinde görünür bir yere asılmış olan ve içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirmeyi okuması sağlanmalıdır.
Müşterilerden iş yerine tek başlarına girmeleri istenmelidir. Eşlik eden diğer kişiler dışarıda kalmalı, iş yerine misafir kabul edilmemelidir.
Müşteriler, diğer müşteriler ve çalışanlar ile aralarındaki sosyal mesafeyi korumaları hususunda uyarılmalıdırlar.
Müşterilerin maskeli olarak iş yerine girmesi sağlanmalıdır.
Bu tip iş yerleri ve genel olarak toplum içinde kuralına uygun olarak bez maske takılması yeterlidir. Girişte maskesi olmayanlar için maske bulundurulmalıdır.
Müşteri iş yerine girdiğinde el antiseptiği veya en az %70’lik alkol içeren kolonya ile kullanılmalıdır.
Müşteriler, iş yeri içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmamalıdır.
Dokunulduğunda el antiseptiği kullanılmalıdır denildi.