37479249-f2e2-4869-9a9b-6d1df550172eMahmutlar’da muz bakımı çalışmaları başladı. Muhtar Cengiz lakaplı Cengiz Uğurkutu Muz sezonu sona erdi yeni sezon temizlik çalışmalarına başladık dedi.
Mahmutlar’da önemli bir Muz bahçesi olduğunu biliyor muydunuz? Açık alanda yetiştirdiği doğal ve kendine has aroması olan muzuyla ünlü Alanya ve Mahmutlarda havaların ısınması ile birlikte muz bahçelerinde bahar bakımı başladı. Muz bahçeleri önce muz talaşlarından temizleniyor, ardından gelecek sezon meyve verecek muz fidanları seçilerek bakım ve onarımı yapılıyor. Daha sonra ise damlama sulama sistemi döşenip, çiftlik gübresi verilip naylonlar ile üstü kapatılıyor. Muz fideleri haftalık sulanarak büyümesi sağlanıyor
 ‘MUZYÜZ GÜLDÜRDÜ’
Geçtiğimiz sezon tarihinin en iyi fiyatını görerek kilosu 5 liradan muzun alıcı bulması üreticinin yüzünü güldürdü. Muz bahçesinde bakım ve onarım yapan üretici Cengiz Uğurkutu, hasat zamanının bittiğini, dolayısıyla yeni sezona hazırlandıklarını söyledi. Geçen hasadın çok bereketli, fiyatlarında çok iyi olduğunu belirten Uğurkutu, “Muz fiyatları yıllardan sonra ilk defa yüzümüzü güldürdü. Muz üreticisi bu yıl borçlarını ödeyebildi. İnşallah bundan sonra dadevam eder” dedi. Bahçede geçen yıl meyve veren ve ömrünü dolduran muz ağaçlarını söktüklerini ve bu sezon meyve verecek fideleri belirleyerek diğerlerini söktüklerini belirten Uğurkutu, “Daha sonra gübreleme ve sulama işlemleri yapacağız. Bu çalışmamız 2-3 ay sürecek. İnşallah Eylül ayında da ilk hasadı yapmayı planlıyoruz. Fiyatlardan umutluyuz” diye konuştu.

Önceki İçerikVatandaş duyarlı ama!
Sonraki İçerikOtobüsler Cezaevi kavşağında