Mahmutlar’da şehir içinde bulunan Tarihi ören yeri ‘Naula Antik Kenti’ Mahmutlar Belediyesi temizlik ekiplerince temizlendi.

Mahmutlar şehir içerisinde, bölgeye yüz yıllarca liman görevi yapan Naula Antik Kenti nihayet Alanya Belediyesi tarafından fark edilerek temizlendi. Tarihi kalıntılar ilgisizlik yüzünden ot ve bitkilerin büyüklüğü nedeniyle görünmeyen Naula Antik kenti Turizm bakanlığı tarafından yok hükmünde. Şehir içinde olması nedeniyle kıymeti daha da artması beklenen Naula Antik Kenti maalesef yönetici ilgisizliği nedeniyle mezmelelik olarak hayvan otlatma alanı olarak kullanılıyor.

İLHAN “TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği MAHKOD Başkanı Mesut İlhan Tarihimize sahip çıkmalıyız dedi. İlhan “ Naula Antik Kenti denize 200 metre uzaklıkta ve Dünyanın her ülkesinden vatandaşların yaşadığı Mahmutlar’ın şehir merkezindedir. Alanya başta olmak üzere Kestel, Mahmutlar ve Kargıcak’ta bulunan onlarca Turizm tesisine gelen turistler maalesef Naula Antik Kentimizi ziyaret edememektedir. Yolu yok, aydınlatması yok maalesef pislik içindedir. Turizme kazandırılması gereken bu Antik Kent kaderine terk edilmiştir. Buradan Turizm Bakanlığı dolayısıyla müze müdürlüğüne çağrıda bulunuyorum. Naula Antik kentinin Turizme açılması bu kadar zor mudur? Plan proje çerçevesinde yolları yapılması, aydınlanması tarihe büyük bir maddi külfet midir? Lütfen ilgili yöneticilere rica ediyorum Tarihimize sahip çıkalım” dedi.