Türkiye’de sezaryenle doğum olayı tartışılırken, Alanya Devlet Hastanesi’nde ‘Normal doğum mu, sezaryenle doğum mu?’ tartışması sonucunda bir bebek yaşamını yitirdi iddiası Mahmutlar’ı yasa boğdu.
Doktorun aylar önce doğumun riskli olduğunu söylemesine rağmen normal doğum olarak doğum odasına alınan anne Ayşe Yazıcıoğlu’nun son anda sezaryenle doğum yapılarak dışarıya çıkarıldığı iddia eden baba Halit Yazıcıoğlu, bebeğin ölümünden normal doğumda ısrar ettiğini iddia ettikleri doktorun ve Sağlık Bakanlığının sorumlu olduğunu ileri sürerek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Son anda Sezaryenle alınan bebek ise 3 gün sonra hayatını kaybetti.
Acılı baba Halit Yazıcıoğlu, bir basın bildirisi yayınlayarak olayı şu şekilde anlattı.
“Alanya Devlet Hastanesi Doktoru Cafer Erdoğan 3 aydır eşim Ayşe Yazıcıoğlu’nun doğum kontrollerini yapıyordu. Doktor Cafer Erdoğan doğumun riskli olacağını bize 2 ay önce bildirdi. Doğumun riskli olacağını bize söylemesine rağmen, ‘doğumu normal yollardan yapacağım ve doğum normal olabilir” dedi.
Ben ise doktora, ‘eğer bu doğum riskli ise doğum sezaryenle yapılsın’ dedim. Doktor bana, Rahmin açılmaya başlandığını söyleyerek normal doğum olacağını söyledi. Bende doktora güvenerek, ‘tamam’ dedim. Eşim doğum odasındayken 3 saat süre sonra hastane yetkilileri, benden acil imza atmamı istediler. Bende, ‘bir sorun mu var’ dedim, ‘yok sadece sen imzanı at’ dediler. Bende bana gelen evrakı imzaladım. Ben imzayı attıktan 5 dk sonra çocuk doğumhaneden çıkarak, küvez içerisinde cihaza bağlı olarak yanıma getirildi. Buradan anlaşılıyor ki, doğumdan sonra bana evrak imzalatıldı. Bende imza alındıktan sonra eşimin sezaryenle doğum yaptırıldığını öğrendim. Doğum öncesi bebeğin ters olduğunu doktor tarafından bilindiği halde ve benim ısrarla normal doğum ile değil sezaryenle doğum gerçekleştirilsin dememe rağmen doktorun ısrarlı davranışı nedeniyle önce normal doğum ile zorlanması ve doğumun gerçekleşememesi sonucunda sezaryenle doğumun yapılması doğum halinde iken bebeğe büyük zarar vermiştir. Bebeğimin makat ve rahim bölgesi mosmor halde gördüm. Anlaşılıyor ki, doğum halinde bebek darbe almış. Eşimin doğumdan çıkıp, kendine geldiği zaman bana anlattığı ilk şey, doğum anında rahimden aşırı bir şekilde kan fışkırması sonucunda ‘sezaryen odasını hazırlayın’ diyerek bağırdıklarını duydum. O esnada 7-8 kişinin başımda olduğunu gördüm ve daha sonra bayılmışım” dedi. Ben bebeğimin hayatını kaybetmesini doktor hatası olarak görüyorum. Sağlık Bakanlığını ve doktor Cafer Erdoğan’a dava açarak, yasal yollardan hakkımı arayacağım” şeklinde konuştu.
DOĞUMDA ÖLÜM OLMADI’
Alanya Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Cafer Erdoğan, “Doğumlarımızda bebek ölümü olmadı. Doğum sırasında değil, bir bebeğimiz kuvözdeyken hayata veda etti. Doğum esnasında bir ölüm olmadı. Ben ilgililere gerekli bilgiyi veririm, onlar da açıklama yaparlar” dedi.

Önceki İçerikKestel’de bayramlaşmaya yoğun ilgi
Sonraki İçerikMERİTOKRASİ KAVRAMI VE ÖNEMİ