Mahmutlar ile Alanya Halk Otobüsleri birleşince otobüsler tıklım tıklım doldu. Korona sürecinde sosyal mesafe diye bir şey kalmadı. Görenler,“Eyvah olacağı buydu” dediler.

Mahmutlar-Kargıcak Halk Otobüsleri Alanya Halk Otobüsleri ile birleştirildi. Kargıcak’tan hareket eden bir halk otobüsü Mahmutlar, Kestel, Tosmur ve ALKÜ Hastanesine uğrayarak Dinek’e kadar gidiyor. Dolayısıyla Mahmutlar’ın yarısından sonra dolan Halk Otobüsü tıklım tıklım doluyor. Mahmutlar’ın yarısından sonra Otobüse binen yolcular ayakta yolculuk ediyor. Yolcular isyan ederek,“Bu kararın yanlış olduğunu belirtmemize rağmen bazı aklı evveller Otobüsler birleşsin diye uğraştılar. Sonuç ortada keşke Otobüs hatlarımız birleşmeseydi” diyerek Antalya Büyükşehir belediyesine kararın değişmesini istediler.

MAHMUTLAR’A AİT OTOBÜSLER İSTİYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediyesine baskı yapan bazı vatandaşlar, ‘Hastane, Otobüs Terminali ve Dinek’e kadar gidemiyoruz’şikayetleri yapınca Antalya Büyükşehir Belediyesi ve UKAME ile birlikte aldıkları karar ile Kargıcak, Mahmutlar ve Alanya Belediyesi Halk Otobüsleri hattı birleştirildi. ‘Ulaşımda bütünlük’ diyen Büyükşehir Belediyesi Demirtaş ve Batıda Okurcalar, Avsallar, Konaklı Halk Otobüslerini bu bütünlüğe dahil etmedi. Nedeni olarak Demirtaş’ın az yolcusu olduğu ve Demirtaş’a gidecek olan Alanya Halk Otobüsleri zarar etmesi olarak kamuoyunda dillendirildi. Batı bölgesi Halk Otobüsleri de “bu havuza dahil olmayız” diyerek direndikleri öğrenildi.           

BACAK:“SEFER SAYILARI AZ”

Öte yandan Alanya Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, Halk otobüslerindeki doluluğu sefer azlığına bağladı. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği genelgede şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında yüzde 50 kapasite kullanma zorunluluğunu kaldırdı. Ancak hat sayılarının artmamasına Başkan Doğan Bacak isyan etti. Alanya’da otobüslerin tıklım tıklımolduğunu dile getiren Alanya Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, sefer sayılarının azlığına dikkat çekerek sorumluları göreve davet etti.

BACAK:“OTOBÜSLER TAM KAPASİTE ÇALIŞMIYOR”

Bacak, “Pandemisürecinde ulaşım hatlarında ve güzergahlarda hem saat ayarı hem de otobüs kısıtlaması yapıldı. Bazı bölgelerde 5 saatte 1, bazı bölgeler de ise 3-4 saatte bir seferler düzenleniyor. Geçtiğimiz günlerde toplu taşımada yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması kaldırıldı. Şu anda güzergâhlarda otobüslerin tam kapasite çalışması gerekiyor. Birkaç gündür sosyal medyada otobüslerin tıklım tıklım dolu olduğu videolar dolaşıyor. Ben gerek Belediyesi Şube Müdürü gerekse Ulaşım Koordinasyonu’na bu konuyu defalarca ilettim. Güzergâhları eksik olan araçların bir an önce tamamlanması gerekiyor. Aksi takdirde şoförler başka otobüs gelmeyecek diye otobüsleri ağzına kadar dolduruyor. Bu da koronavirüsünyayılmasına neden oluyor. ’neden otobüslerin hatlara bir an önce iadesini talep ediyorum” dedi

 

Önceki İçerikTOKLU’DAN LAKADAMYALI’YA ZİYARET
Sonraki İçerikARIKAN KONGREYE KADAR BAŞKAN OLARAK ATANDI