Mahmutlar’da her zaman bir ilginç ve şaşırtıcı haber bulunur. Bu haberde bir ‘Çilekeş’ klasiği. Mahmutlar Cumhuriyet Mahallesi’nde her Salı günü kurulan Salı pazarında bu hafta tekstil pazarı kurulmadı. ‘Niçin?’ diye sorarsanız Belediye yetkililerinin ifadesi ile ‘bu alanda kanalizasyon çalışması’ var denildi. Pazarcı esnafa sorarsanız, Başkan Ali Çelik, Cumartesi Pazar alanında 4 gün sürecek dans gösterileri sırasında tekstil pazarı açılması ve karşılığında dans gösterileri sunan organizasyonun parasının bu kurulacak adı Sosyete Pazarı olan tekstil pazarı esnafı tarafından ödeneceği ve esnafların bu çağrıya uymayıp Cumartesi pazarına tezgah açmaması oldu.
TEKSTİL ESNAFI MEMNUN
Mahmutlar’da tekstil ile uğraşan iş yerleri, Ali Çelik’in Pazaryerlerinden tekstil tezgahının kurdurtmamasından çok memnun oldu. Esnaflar, “Bizler yıllardır Mahmutlar’da tekstil esnafıyız, gün geliyor dükkan kiramızı ödeyemez duruma düşüyoruz. Yanımızda elemanlar çalıştırıyoruz. Belediye ruhsat bedeli, tabela vergisi ve çöp vergisi ödüyoruz. Devlete vergi ödüyoruz. Belediye yöneticilerinin bunları düşünerek karar vermesini yıllardır bekledik. Her ne şarttadır bilmiyoruz ama belediye başkanının ilk defa yaptığı bir uygulama sonrası tebrik ediyoruz. Artık Mahmutlar’daki Pazaryerlerinde tekstil kaldırılmalı, eğer açılacak ise ayrı bir yere sadece tekstilin satılacağı bir tekstil pazarı açılsın. Bizler buna razıyız, hem meyve, sebze pazarı, hem tekstil Pazar aynı yerde olmaz” dediler.
KORKU İMPARATORLUĞU PAZAR AÇTIRDI
Salı Pazarını tekstilcilere açtırmayan Mahmutlar Belediyesi gerekçe olarak Salı pazarının alanında kanalizasyon çalışması yapacağını gösterdi. O bölge de kanalizasyon çalışması Çakır döneminde yapılmıştı. Bu olayın perde arkasındaki gerçeği siz okuyucularımıza açıklıyoruz. Mahmutlar Belediye Zabıtaları, Pazaryerindeki tüm tekstilcilere, ‘Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri Cumartesi pazarına tekstil tezgahlarını açacaksınız ve her gün için 125 TL ödeyeceksiniz’ dayatması yapmış. Pazarcılar Zabıtaların bu dayatmasına karşı gelince tezgahlarını açmamış. Belediye yönetimi de Salı günü Salı pazarında tekstil tezgahlarının açılmasına müsaade etmemiş 10-15 pazarcı esnafı Salı günü akşam üstü Cumartesi pazarına büyük pazarlıklar sonucu 125 TL’yi 50 TL’ye düşürmüş, Başkan beyin, gönlü olsun diye tezgahlarını iki günlükte olsa açtı.
Mahmutlar Post Gazetesi olarak konuyu derinlemesine araştırdık. Mahmutlar Belediyesi’nin bu dayatması bazı pazarcıların içerlemesine neden olmuş. Pazarcılar konuyu Mahmutlar Post Gazetesine şu şekilde anlatılar. Pazarcılar, ‘Dans organizatörü ve zabıta bizlerden her akşam için 125 TL para istediler. Bizler bu paranın çok yüksek olduğunu söyledik ama ‘kabul etmeyiz, burada dans gösterisi var, bunların parasını siz ödeyeceksiniz’ dediler. Hiç düşünmüyorlar, bizler 1 akşamda 125 TL para kazana biliyor muyuz? Dans gösterilerine ilgi çok az oldu, bizde son iki akşam tezgâhlarımızı açalım dedik. 50 TL’ye anlaştık. 15-20 tezgah açıktık, başkanın gönlü olsun diye. Pazaryerleri bizim hakkımız, bizi buradan kimse çıkaramaz ve ‘Pazaryerini kapattım’ diyemez. Bizim odamız var, bağlı olduğumuz bir kurum var. Cikcilli’de ne olduysa, burada da olur’ diyerek ilgilere mesaj gönderdiler.

Önceki İçerikKorteji CHP, Konseri Ferhat kurtardı
Sonraki İçerikSpor bahane, vurgun şahane