Bu başlığı yazarken çok düşündüm.
1974 yılından bu yana Mahmutlar Belediyesi’ne hizmet veren bu bina ve çevresindeki güzelim yeşil alan birilerinin iştahını mı kabarttı?
Ya da basından öğrendiğimiz kadarıyla Mahmutlar gibi beldelerin yakında mahalleye dönüştürülmesi hakkında çıkarılacak Büyükşehir Beledeyesi Yasasına istinaden mi bu hizmet binası ve çevresindeki yeşil alan yangından mal kaçırır gibi elden çıkarılıyor.
Belediye Meclisi madem böyle bir karar aldı Belediye Baskanının da ortaya çıkıp bu durumu Mahmutlar halkına açıklaması gerekmez mi?
Esasında benim bildigim sosyal demokrat görüşle iş başına gelen belediye yönetimi öncelikli olarak kamu yararını düşünür.
Daha doğrusu insana odaklıdır.
Ama bu uygulama bu görüşü çürütüyor.
Mahmutlar’ın göz bebeği olan bu yerler şayet AVM’nin yapılması için ticari alana dönüştürülürse çok yazık olur.
Esasında bizler geçmişin kültürel kazanımlarını yaşatarak çağdaşlaşma şeklinde özetlenecek kentleşme politikasını bilmiyoruz.
Bilmediğimiz için de hep kendi çıkarlarımız doğrultusunda hareket ederek kent estetiğinden yoksun bir şekilde tam bir arabesk şehir planlaması yaparak “ucube„ bir kent modelini ortaya çıkarıyoruz.
Şehir planlaması yapmak bir uzmanlık işidir.
Her önüne gelen bunu yapamaz.
Yaparsa böyle ucube bir kent modeli ortaya çıkar.
Bu konu kadar önemli olan 4 yıldan bu yana takip ettiğimiz ve 1 yıldır sahilde yapımı devam etmekte olan D-400 karayolunun durumuna bakarsak;
Burada karşılaşılan sorunlardan biri de oteller ve siteler tarafından tüm halkın kullanımına kapatılan yaya alt geçitlerinin durumuydu.
Özellikle Alanya tarafından Mahmutlar’ın girişinde bulunan Mavi Ay ile Alkom sitelerindeki 2 yaya alt geçit üzerinde herhangi bir çalışma yapılmadan yine tüm halkın kullanımına kapalı tutulduğu,
Yalnız Yangılı Caddesi ile karayolunun kesiştiği yerdeki kaldırıma, yaya alt geçitinin girişi yapılmış ama yolun öteki tarafındaki çıkış yeri yapılmamıştır.
Çıkış yeri ise, kumsalda son bulan ve daha önce kimden izin alınarak yapıldığı belli olmayan 50 m uzunluğundaki bir tünelin ucudur.
Halbuki bu yaya alt geçitlerinin amacı yaz sezonu süresince kumsala rahat bir şekilde gitmek degil, tüm yıl boyunca karşıdan karşıya emniyetli olarak geçmektir.
Şu anda yapılan iş tam bir şark kurnazlığıdır.
Çünkü, turizm sezonu kapandıktan sonra devlete ait olan bu yaya alt geçitinin yine o turistik tesis tarafından kapatılıp depo olarak kullanılacağını tahmin ediyoruz.
Sonuç olarak diyebiliriz ki, henüz halka açılmamış olan mevcut yaya alt geçitlerinin giriş ve çıkış noktalarının kaldırım üzerinden yapılması zorunlu hale gelmiştir. Çünkü, bir kere daha vurgulamak gerekirse, bu yaya alt geçitlerinin temel kullanım amacı sahile gitmek değil, halkın karayolundan emniyetli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesidir.

Önceki İçerikTOPLUMSAL OLAYLARI KIŞKIRTANLAR
Sonraki İçerikTÜRKİYELİ MEMURA%3. SURİYELİ KAÇAKLARA 400 DOLAR