Mahmutlar Cumhuriyet Mahallesi’nde sivrisinek üretme çiftliğini okuyucularımızın katkısı ile bulduk. Mahmutlar Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde bulunan inşaat’ta yağmur suyu birikmesi nedeniyle pis koku ve görüntü kirliliğinin yanı sıra sivrisineklerin üreme çiftliği gibi oluşuna şahit olduk.
Alınan bilgiler doğrultusunda yer sahibi ile inşaatın müteahhidi anlaşmayı fes ettiği gerekçesiyle inşaatın temel duvarlarında iken inşaat çalışması durdurulmuş. İnşaat temelindeki yağmur su birikintisi görüntüsü sivrisinek fabrikası denilecek durumda.
Bölgede yaşayan sakinler akşamları kapı, pencere cam açamaz olduk diyerek. Mahmutlar Post gazetesine açıklamalarda bulundular. Sakinleri “ İnşaat uzun süredir böyle beklemekte. İnşaat sahiplerinin sorumsuzluğunu bizler çekiyoruz. Evlerimizin ne kapısını nede pencerelerimizi aça biliyoruz. Yaz sezonuna girdik, belediye yetkilileri tarafından sivrisinek için çalışmaları göremiyoruz. Bilindiği gibi sivrisinekler pis sudan gelerek insan kanı ile beslenen hastalık taşıyıcı çok zararlı bir böcektir. Sivrisinekler genellikle sıcak aylarda daha çok görülürler bunun nedeni ise sıcak aylarda hızlı üremeleri ve ergenleşmeleri ile alakalıdır. Sivrisinekler geceleri insan kanı emmek için insanlar uyurken insanlara yaklaşarak ısırırlar ve kan emerler. Sivrisinek kan emerler aynı zamanda üzerinde taşıdığı binlerce mikrobu kana doğrudan bulaştırır ve hastalık kapmamıza neden olur. Sivrisinekler fil hastalığı, ateşli hastalık, sarıhumma, cilt hastalıkları, beyin iltihabı, Nil humması, grip virüsü gibi hastalıkları insanlara bulaştırır. Bu tür hastalıkları bizler sivrisinekler yüzünden geçirmek istemiyoruz. Belediye yetkilileri tarafından bir an önce inşaat temelinin kapanması için çalışmalar başlatmasını istiyoruz” dediler.
Haber: Ahmet DEMİR

Önceki İçerikAraca Saldırı
Sonraki İçerikPersonelden Asiltürk’e teşekkür